نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: مشکل راه اندازی HotSpot در این سناریو

Junior Member

Smile مشکل راه اندازی HotSpot در این سناریو

باسلام من یه شبکه با ساختار زیر دارم:
    [Only registered and activated users can see links. ]

قبلا تو شبکه میکروتیک 950 نبوده و gateway تمامی کلاینت ها آدرس 192.168.20.200 بوده و براحتی با اتوماسیون به آدرس 192.168.10.10 ارتباط داشتند.
    حالا می خواهیم با استفاده از میکروتیک 950 و راه اندازی Hotspot به برخی کاربران اینترنت بدیم. بر روی اینترفیس یک میکروتیک 192.168.1.10 رو ست کردم و بروی اینترفیس دو هم 192.168.20.100 رو ست کردم که gateway جدبد کلاینتها میشه. در روت لیست های هم تنظیم کردم هر کس آدرس 0.0.0.0/0 رو خواست به سمت مودم اینترنت با آدرس 192.168.1.1 بره و هر کس آدرس 192.168.10.0/24 رو خواست به سمت 192.168.20.200 بره. در این حالت همه چیز درست برقرار هست و هم از توی میکروتیک و هم کلاینت ها براحتی آدرس 192.168.10.10 رو ping دارم. مشکل زمانی شروع میشه که Hotspot رو راه اندازی میکنم. دیگه به آدرس 192.168.10.10 ping ندارم. وقتی Hotspot رو حذف می کنم همه چیز برقرار میشه.

آدرس 192.168.10.10 رو تو Walled Garden هم اضافه کردم ولی مشکل حل نشد

اساتید گرامی لطفا راهنمایی بفرمایند
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

Junior Member
    با سلام
    از اساتید میکروتیک کسی نظری نداره؟؟
    آدرس سرور مقصد رو هم در ip binding تعریف و bypass کردم ولی مشکل حل نشد.
    دوستانی که تجربه چنین شرایطی رو دارند لطفا راهنمایی کنند.
    با تشکر

Junior Member
    تا زمانی که فقط درخواست دریافت اینترنت روتر شما دریافت میکنه هیچ مشکلی نیست و اون پاکت داده اینترنت رو از دست سمت مودم به کلاینت ها منتفل میکنه
    اما وقتی میخوای سرور هات اسپات راه اندازی کنی یعنی اینکه یک DHCP Server باید همه آدرس های شبکه شما رو داده باشه و روی لایه سه قابلیت برنامه ریزی داشته باشین.
    سیستم خاص خودشو داره دیگه ، بنابراین بنظرم میاد برای راه اندازی هات اسپات نقشه ای که شما کشیدن درست نیست و میبایست روتر رو جایی قرار بدین که ترافیک شبکه داخلی شما از داخل اون بگذره تا بتونه روش مدیرت کنه.
    وقتی میگین که geteway یکی از دست های روتر شما میشه یعنی اینکه از اون درگاه تشخیص داده میشه اطلاعات به کجا بره ، در نتیجه با توجه به نقشه شما روتر شما برای ارتباط شبکه داخلی نمیتواند Geteway باشد. فقط در همان حد میتواند درگاه عبور اینترنت باشد و در محل کنونی نمیتواند یک سرور سرویس دهنده برای ارتباط های داخلی شما به شمار بیاید که DHCP Server و سرور هات اسپات روی آن اجرا شود.
    اگه خودتونم دقت کنید متوجه میشین که خیلی از ترافیک شبکه شما بدون اینکه به روتر برسه به مقصد میرسه در نتیجه روتر نمیتونه هیچ عملیاتی روی اون انجام بده
    ذات هات اسپات اینه که جلوی تمام ارتباط ها رو میگیره و بعد از احراز هویت اجازه عبور میده.

Junior Member
    اگه هنوز موفق به راه اندازی نشدین و روی سناریو خودتون پافشاری دارین یک راهی بنظرم میرسه که پیشنهاد میکنم امتحان کنید.
    شما در روتر های قبل از میکروتیک میبایست استاتیک روتر راه اندازی کنید و بهشون بگید که پاکت های بسته ای که مقصدشون شبکه داخلی هست رو به سمت این شبکه ارسال کنن و اما پاکت هایی که مقصدشون مشخص نیست یا همون 0.0.0.0/0 به سمت میکروتیک هدایت کنند.
    اگه دقیق نمیدونین چکاری باید انجام بدین، این ویدیو ها رو تماشا کنین.
    کد:
    http://dl.faraznetwork.ir/net/Static%20Route.mp4
    کد:
    http://dl.faraznetwork.ir/net/Default%20and%20Static%20Route.mp4
    بعد از اون در بخش IP و Firewall بخش Nat جند رول جدید ایجاد کنید و در هر یک از اونها بخش سورس آدرس رنج یکی از شبکه های داخلی خودتون رو ایجاد کنید و Action اون رو روی masquerade قرار بدین و بعد این کار رو برای تمام رنج هایی که میبایست بدون اینترنت متصل باشن انجام بدین تا ارتباط داخلی که به این سمت میاد عبور داده بشه .

Network.jpg

در hotspot به بخش Ip Bindings برید و تمام آدرس تمام روتر های میان راه را در آن وارد کنید.

در این حالت پس از راه اندازی هر کامپبوتر که لاگین کرده باشد ؛ محدودیت های اینترنتی هات اسپات بر روی شبکه داخلی اون هم اعمال میشه مگه اینکه از اینترنت خارج شده و از هات اسپات لاگ اوت کند تا بتواند از پهنای باند شبکه داخلی استفاده کند.
    اگه هم میخواید دستگاهی بدون اهراز هویت از اینترنت براحتی استفاده کند در همون بخش Ip Bindings آدرس اون دستگاه رو وارد کنید.