نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: یک سناریو جالب توسط ناربیک

Special Member A.Jalali آواتار ها

یک سناریو جالب توسط ناربیک

با سلام
    جناب ناربیک در صفحه شخصی خود در فیسبوک یک سناریو تعریف کردند که البته پاسخ را هم گفته اند بد ندیدم در اینجا در خصوص پاسخ و راه حلهای پیشنهادی در صورتیکه دوستان تمایل داشته باشند بحث کنیم
    با یک مقدمه
    When it comes to CCIE, lots of students take RIP for granted, but you should not take it easy on any of the protocols in the blueprint. Let me ask you guys a question.

و اصل سئوال

You have 10 routers connected to each other in a straight line, The two end routers are running RIP and the routers in the middle are all running OSPF, without redistribution, IPnIP or GRE tunnels how would you get these routers to see each others routes. NO AToM, NO Bridging. I like to see two different solutions, one from layer 2's perspective and the second one from layer 3's perspective. They need to see the actual specific routes.

2. The Following 5 Users Say Thank You to A.Jalali For This Useful Post:

Moderator farhadnia آواتار ها
    من تقلب کردم و جواب رو از کامنتش خوندم... سخت بود من که نتونستم جواب و حدس بزنم.

4. The Following 4 Users Say Thank You to farhadnia For This Useful Post:

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط farhadnia نمایش پست ها
    من تقلب کردم و جواب رو از کامنتش خوندم... سخت بود من که نتونستم جواب و حدس بزنم.
    من اصل سوال رو پیدا نکردم ... میشه ابتدا در مورد سوال کمی توضیح بدید و لینکی چیزی؟
    ویرایش توسط mhmd.farahani : 03-19-2014 در ساعت 12:51 PM
    A smile from you, can bring happiness to anyone, even if they don't like you

Super Moderator Saeed Alkhamis آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط mhmd.farahani نمایش پست ها
    من اصل سوال رو پیدا نکردم ... میشه ابتدا در مورد سوال کمی توضیح بدید و لینکی چیزی؟
    دوست عزیز
    این اصل سوال

You have 10 routers connected to each other in a straight line, The two end routers are running RIP and the routers in the middle are all running OSPF, without redistribution, IPnIP or GRE tunnels how would you get these routers to see each others routes. NO AToM, NO Bridging. I like to see two different solutions, one from layer 2's perspective and the second one from layer 3's perspective. They need to see the actual specific routes
    در ضمن دوست عزیز به تاریخ پست توجه کنید

Junior Member
    جواب چیه؟میشه لینک سوال را بذارید؟

Super Moderator Saeed Alkhamis آواتار ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamid.mo نمایش پست ها
    جواب چیه؟میشه لینک سوال را بذارید؟
    لینک اصلی سوال تو ف ی س ب و ک تو صفحه شخصی آقای ناربیک
    من جواب رو براتون میذارم

You can actually configured RIPv2 to send its updates to the broadcast destination (IP rip v2-broadcast) , where the next hop router receives the traffic and maps it to a Multicast address let's say (224.1.1.1) using the "helper-map" command and then the penultimate hop router receives the Multicast flow and sends it as a directed broadcast on the far end. This is a layer three solution that I was looking for. Layer two's solution can be SPAN, the routers are connected to each other via switches, and you can actually configure one port on the switch (The one that one of the routers is connected to) and send it to an unused port on the far end router as the destination of the SPAN

9. The Following 4 Users Say Thank You to Saeed Alkhamis For This Useful Post: