صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23

موضوع: آموزش asterisk

Super Moderator Mozhgan.Gholami آواتار ها

آموزش asterisk

سلام به همگی
    می خوام در این تاپیک آموزش asterisk بزارم.
    استریسک یک نرم افزار open source هست که بر پایه لینوکس اجرا می شود که هدف آن یکپارچه سازی روش های ارتباطی (unified communications ) می باشد که توسط Mark Spencer ایجاد شده است و توسط شرکت digium پشتیبانی می شود .استریسک در لغت به معنی نماد * است که معنیش هرچیزی ( anything ) می باشد.
    کاربرد :
    small businesses
    large businesses
    call centers
    , ....
    نقش های asterisk :
    1) asterisk as a switch (PBX):استریسک به عنوان سوییچ
    2)Asterisk as a gateway : استریسک به عنوان گتووی
    3)asterisk as a feature/media server : استریسک به عنوان media server

من خودم دارم یاد می گیرم یعنی تازه کار هستم اگه اشتباه نوشتم لطفا دوستان بگن تصحیح کنم.
    من در این اموزش ها استریسک 11 را در CentOS6 استفاده می کنم .
    آقای قربانعلی چند مورد رو بهم گفتن برای همین پست ام رو ویرایش کردم تا اون چند مورد رو تصحیح کنم .
    برای آموزش ها سعی می کنم از منابع معتبر استفاده کنم برای همین وب سایت های آموزشی اصلی رو اینجا هم معرفی می کنم .تا دوستانی که به انگلیسی آشنایی خوبی دارند ، بتونند استفاده کنند
    منابع :
    http://www.voip-info.org/wiki
    http://www.asterisk-iran.com/
    http://www.voipsupport.it/pmwiki/
    http://voip-iran.com/forum/forum.php
    دوستان اگه خواستن می تونند پست بزنند ولی لطفا اسپم نکنید در صورت اسپم پستتان پاک خواهد شد در صورت تمایل به گذاشتن آموزش و همکاری بهم اطلاع بدهید با هم هماهنگ کنیم ادامه بدیم
    چون من برای این دوره ویدیو کاملی پیدا نکرده بودم و digum هم که پیدا کرده بودم پولی بود برای همین با مطالبی که از اینترنت پیدا کرده بودم شروع کردم ولی تونستم ویدیوهای Digum رو پیدا کنم واسه همین ان شالله از این به بعد آموزش ها را براساس این ویدیوها ادامه خواهم داد و اگه لازم بود پست های قبلی رو یورایش می کنم و تکمیلش می کنم .
    برای دانلود ویدیوها می تونید از لینک زیر دانلود کنید
    http://forum.ciscoinpersian.com/show...ll=1#post47492
    سرفصل های asterisk دوره ی diguim :
    معرفی استریسک

1. معرفی استریسک

مقدمه ای بر استریسک

1. What is Asterisk
    2. Who is Digium
    3. Asterisk Versioning
    3. Asterisk Use Cases

دانلود و نصب استریسک

1. System Requirements
    2. Dependencies
    3. Installation Options
    4. Installation From Source
    5. Testing Your Installation

مفاهیم پایه استریسک

1. Configuration File Overview
    2. Architectural Overview
    3. Using The CLI

برقراری اولین تماس

1. Setting Up An IP Phone
    2. Creating Your First Extension
    3. First Call Breakdown

مفاهیم پایه Dial Plan

1. Dialplan Overview
    2. Contexts
    3. Extensions
    4. Priorities

نرم افزار های استریسک

1. Intro
    2. Call Control Applications
    3. Call Services Applications
    4. Audio Applications
    5. Input Applications
    6. Call Routing Applications
    7. The Set Application
    8. Debugging Applications

Interactive Dialplans

1. DTMF Intro
    2. IVR Basics
    3. Timeouts
    4. Special Extensions
    5. Goto

اصول VOIP

1. What is VoIP
    2. Codecs
    3. Device Naming Conventions
    4. Registration
    5. Latency and Jitter

معرفی پروتکل SIP

1. SIP Overview
    2. SIP Callflow
    3. SIP Debugging
    4. SIP Trunk Configuration
    5. SIP and NAT

معرفی پروتکل IAX2

1. IAX2 Overview
    2. IAX2 Callflow
    3. IAX2 Basic Configuration

Dial Plan مقدماتی

1. Variables
    2. Pattern Matching
    3. Includes
    4. Call Access Control
    5. Feature Activation Codes
    6. Call Parking

ارتباط به صورت آنالوگ و دیجیتال

1. Intro
    2. Analog Telephony Concepts
    3. Analog Telephony Configuration
    4. Digital Telephony Concepts
    5. Digital Telephony Configuration

Dial Plan پیشرفته

1. Expressions
    2. Conditional Branching
    3. Functions
    4. Dialplan Subroutines

صف تماس در استریسک

1. Call Queues
    2. Static Members
    3. Dynamic Members
    4. Additional Queue Options

خلاصه مطالب
    اون مباحثی که آموزشش را گذاشتم سبز رنگ می کنم تا بدونیم تا کجا خوندیم و به تدریج که تعداد پست ها زیاد شد به پستشون لینک میدم
    با تشکر از همکاری شما
    ویرایش توسط Mozhgan.Gholami : 10-14-2013 در ساعت 03:17 PM
    برای دسترسی به بخش اشتراک باید یک روز از ثبت نام تان سپری شده باشد و یک پست مفید اعم از آموزش مطالب مرتبط با شبکه ، لینک دانلود نرم افزار و فایل های شبکه داشته باشید تا دسترسی تان به بخش مربوطه باز شود.در صورتی که دستوری تان مشکل داشت به ادمین انجمن جناب سیروس اطلاع دهید .
    پروفایل آقای سیروس :
    [Only registered and activated users can see links. ]

2. The Following 13 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

درس اول : نصب استریسک در لینوکس

من آموزش ها را در سیستم عامل CentOS6 اجرا می کنم .ولی خودتون می تونید در نسخه های متفاوت لینوکس تمرین کنید .آقای فرهادنیا آموزش نصب ابونتو و CENTOS را قبلا در بخش وبکس گذاشتند می تونید از آن ها استفاده کنید برای همین من نصب سیستم عامل رو توضیح نمی دهم .
    در این بخش نصب استرییسک در CentOS توضیح می دهم در ضمن قبلا آقای فرهادنیا نصب استریسک در ابونتو رو یاد دادند لینک آن را برای دوستانی که می خوان با ابونتو کار کنند میذارم :
    http://forum.ciscoinpersian.com/show...ull=1#post3967
    چون CentOS دستور apt-get را ساپورت نمی کند برای همین از yum استفاده می کنیم .
    این نصب شامل 13 مرحله می باشد :
    1) آپدیت خود CentOS
    2)غیرفعال کردن SELinux
    3)reboot
    4)نصب پیش نیازهای asterisk 11
    5)دانلود source code خود استریسک
    6) extract کردن فایل های دانلود شده
    7)نصب DAHDI(برای پشتبانی از کارت های تلفنی جهت ارتباط با خطوط شهری آنالوگ و دیجیتال)
    8)نصب LibPRI(برای پشتیبانی از PRI در استریسک )
    9)تغییر مسیر دایرکتوری استریسک
    10)اجرای Configure script استریسک
    11)نصب sample files
    12)استارت سرویس DAHDI
    13)استارت سرویس خود استریسک

مرحله اول )قبل از اینکه شروع کنید ابتدا تمام پکیج های خود CentOS را آپدیت کنید برای این کار دستور زیر را در برنامه ترمینال تایپ می کنیم :

[
    کد PHP:
    yum –y update 
    مرحله دوم )SELinux را غیر فعال می کنیم برای غیر غال کردن آن دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    sed -i s/SELINUX=enforcing/SELINUX=disabled//etc/selinux/config 
    مرحله سوم )بعد از آپدیت و غیر فعال کردن SELinux باید ریستارت کنیم .برای این کار دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    reboot 
    مرحله چهارم ) Asterisk چند پیش نیاز دارند که قبل نصب آن باید آن ها را نصب کنیم
    این پیش نیاز ها موارد زیر می باشد :
    gcc
    gcc-c++
    kernel-devel(دلیل نصب این :چون DAHDI برای نصب ؛نیاز به کتابخانه های توسعه کرنل دارد که این کتابخانه را Kernel-devel برایش فراهم می کند )
    bison
    openssl-devel
    libtermcap-devel
    برای نصب این پیش نیازها دستور زیر را در ترمینال تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    yum install -y make wget openssl-devel ncurses-devel newt-devel libxml2-devel kernel-devel gcc gcc-c++ sqlite-devel 
    مرحله پنجم )دانلود خود asterisk :برای دانلود دستور زیر را تایپ می کنیم :
    برای این کار ابتدا باید به مسیر دایرکتوری usr/src/ برویم برای این کار دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    cd /usr/src
    سپس نبت می رسه به دانلود source code : در واقع این دستورات DAHDI 2.6, libpri 1.4 Asterisk 11 را دانلود می کند.برای این کار دستورات زیر را تک تک تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    wget http://downloads.asterisk.org/pub/telephony/dahdi-linux-complete/dahdi-linux-complete-current.tar.gz
    wget http://downloads.asterisk.org/pub/telephony/libpri/libpri-1.4-current.tar.gz
    wget http://downloads.asterisk.org/pub/telephony/asterisk/asterisk-11-current.tar.gz 
    مرحله ششم ) extract کردن فایل های فشرده (یعنی فایل های .tar را untar می کنیم .)برای این کار دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    tar zxvf dahdi-linux-complete*
    tar zxvf libpri*
    tar zxvf asterisk

مرحله هفتم ) بعد از دانلود خود asterisk نوبت می رسه به دانلود PRI : برای دانلود آن دستور زیر را در ترمینال تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    wget http://downloads.digium.com/pub/libpri/libpri-1.4-current.tar.gz 
    مرحله پنجم ) در این مرحله فایل های .tar را از حالت فشرده خارج می کنیم یعنی برای untar کردن آن دستور زیر تایپ می کنیم :
    کد:
    tar -zxf zaptel-1.4-current.tar.gz
    tar -zxf asterisk-1.4-current.tar.gz
    tar -zxf libpri-1.4-current.tar.gz
    برای مراحل بعدی ترتیب مهم است یعنی باید به ترتیب نصب کنید اول: DAHDI دوم: LibPRI سوم :asterisk
    مرحله هفتم )برای نصب DAHDI که مخفف Digium Asterisk Hardware Device Interface می باشد.برای نصب آن دستور زیر را تایپ می کنیم:
    کد PHP:
    cd /usr/src/dahdi-linux-complete*
    make && make install && make config 
    مرحله هشتم) برای استفاده از کارت های E1 برنامه LibPRI را نصب می کنیم .برای نصب LibPRI دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    cd /usr/src/libpri*
    make && make install 

مرحله نهم )
    برای تغییر دایرکتوری استریسک دستور زیر را تایپ می کنیم یعنی در واقع به همان مسیر اول(دایرکتوری نصب خود استریسک ) برمی گردیم .برای این کار دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    cd /usr/src/asterisk
    مرحله دهم )
    برای اجرای Configure script استریسک در ابتدا لازم است که شما بدونید سیستم تان 32 بیتی هست یا 64 بیتی .برای فهمیدن این موضوع دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    uname -
    اگر سیستم شما 32 بیتی باشد، دستوری شبیه دستور زیر را برمی گرداند :
    کد PHP:
    2.6.18-238.12.1.el5 #1 SMP Tue May 31 13:23:01 EDT 2011 i686 i686 i386 GNU/Linux 
    و اگر سیستم شما 64 بیتی باشد، دستوری شبیه دستور زیر را برمی گرداند :
    کد PHP:
    2.6.18-238.19.1.el5 #1 SMP Fri Jul 15 07:31:24 EDT 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux 
    حال بعد از فهمیدن اینکه سیستم شما 32 بیتی هست یا 64 بیتی یکی از دستورات زیر را تایپ می کنید :
    برای سیستم 32 بیتی :
    کد PHP:
    ./configure && make menuselect && make && make install 
    برای سیستم 64 بیتی :
    کد PHP:
    ./configure --libdir=/usr/lib64 && make menuselect && make && make install 
    مرحله یازدهم )
    برای نصب sample files دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    ./configure --libdir=/usr/lib64 && make menuselect && make && make installmake samples 
    بعد از نصب برای ریستارت به مسیر etc/init.d/ بروید و برنامه را ریستارت کنید.
    کد PHP:
    make config 
    در اینجا دقت کنید اول سرویس dahdi را استارت می کنیم بعد سرویس خود استریسک (ترتیب مهم هست)
    مرحله دوازدهم )در این مرحله برای استارت سرویس dahdi دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    service dahdi start 
    مرحله آخر (مرحله سیزدهم )برای استارت خود استریسک دستور زیر را تایپ می کنیم:
    کد PHP:
    service asterisk start 
    برای ارتباط با کنسول استریسک دستور زیر را تایپ می کنیم :
    کد PHP:
    asterisk -rvvv 

مفهوم دستور ها :
    make samples : ایجاد فایل های sample
    make progdocs : صفحات داکیومنت (doc ) برای استریسک
    make config : ریستارت سرویس asterisk
    برای اینکه سرویس ریستارت شود باید دستور make config را بزنید .
    این درس تموم شد
    ویرایش توسط Mozhgan.Gholami : 09-10-2013 در ساعت 11:07 AM
    برای دسترسی به بخش اشتراک باید یک روز از ثبت نام تان سپری شده باشد و یک پست مفید اعم از آموزش مطالب مرتبط با شبکه ، لینک دانلود نرم افزار و فایل های شبکه داشته باشید تا دسترسی تان به بخش مربوطه باز شود.در صورتی که دستوری تان مشکل داشت به ادمین انجمن جناب سیروس اطلاع دهید .
    پروفایل آقای سیروس :

4. The Following 15 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

Senior Member iman.gh آواتار ها
    سلام

البته در نصب استریسک بعد از زدن configure /. به جای گزینه make از گزینه make menuselect نیز استفاده کرد که در اینجا امکان جلوگیری از نصب برنامه های اضافه هست.
    ایمان قربانعلی

6. The Following 4 Users Say Thank You to iman.gh For This Useful Post:

من مي خوام آموزش ها را براساس ويديوهاي digium ادامه بدم اگه از دوستان كسي قصد همكاري داشت بهم بگه بخش ها را تقسيم كنيم با هم ادامه بديم
    ویرایش توسط Mozhgan.Gholami : 09-18-2013 در ساعت 02:50 PM
    پروفایل آقای سیروس :

8. The Following 6 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

1.What is asterisk

Asterisk یک open source telephony platform می باشد که هم با تمام سیستم های تلفنی سنتی و سیستم های تلفنی جدید و هم با نرم افزارهای ارتباط تلفنی مثل Skype سازگاری دارد برای همین asterisk از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد .
    Asterisk یک platform می باشد چون تنها یک کاربرد (usage) ندارد ، شما می توانید از استریسک به عنوان ابزار debug و یا تست استفاده کنید .بیشترین کاربرد استریسک در PBX می باشد .( PBX در واقع مخفف Private Branch exchange می باشد که به مراکز تلفنی محلی می گویند که وظیفه ی اصلی آن این است که بین خطوط تلفن و کاربران قرار بگیرد و تقسیم تماس ها بین این دو طرف می باشد )
    ویژگی های استریسک :
    Featureful :تمام ویژگی ها و کاربردهایی که می توانید از یک سیستم تلفنی انتظار داشته باشید ، استریسک پشتیبانی می کند. .ویژگی های caller-id ، call-recording ، conference-calling و voice mail
    Compatible
    Scalable
    Free
    Supportable : پشتیبانی استریسک قوی هست یعنی هم در آموزش به شما کمک می کند و هم در پیشتیبانی سیستم هایتان .digium برای پشتیبانی چندین سطح پشتیبانی تعیین کرده است که معیار این سطح بندی ؛ تعداد سیستمی می باشد که شما می خواهید پشتیبانی شود .
    وقتی شما استریسک را از digium سفارش دادید و تحویل گرفتید وقتی آن را از بسته خارج می کنید هیچ تنظیمات (پیکربندی ) اولیه برای آن انجام نشده است چون گزینه های متفاوتی برای پیکربندی وجود دارد که انتخاب ان توسط system admin انتخاب و تنظیم (پیکربندی ) می شود.
    برای اینکه تصمیم بگیرید که استریسک چگونه رفتار کند (یعنی کدام گزینه برای پیکربندی انتخاب شود ) چند مورد را لازم است بدانیم :

VoIP Gateway؛PBX؛Feature Server

ولی اگر این برای شما سخت است و یک سیستمی می خواهید که به این پیچیدگی نباشد و از قبل (توسط شرکت ) تنظیم (پیکربندی ) شده باشد در این صورت از switchvox PBX استفاده کنید که در آن صدها تنظیمات می باشد برای این گزینه ها که ساده تر هستند که switchvox PBX یک Web interface می باشد در واقع می تونیم این جوری بگیم که استریسک turnkey solutions نیست و برای حل این ، شرکت Digium راه حل switchvox PBX را ارائه داد .

این بخش تموم شد اگه دوستان توضیح اضافی در این مورد دارند بگویند و یا اگر مطلبی را اشتباه گفتم بهم اطلاع بدهند تا تصحیح کنم

asterisk1.jpgasterisk2.jpg
    ویرایش توسط Mozhgan.Gholami : 09-21-2013 در ساعت 09:05 PM
    پروفایل آقای سیروس :

10. The Following 11 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

who is digium

Digium شرکت توسعه دهنده ی استریسک می باشد .digium یک شرکت آمریکایی هست که در سال 1999 تاسیس شد در آن زمان نامش linux support services که کارش پشتیبانی فنی سیستم عامل لینوکس بود که تازه معروف می شد .در آن زمان استریسک توسط mark spencer ( یعنی موسس شرکت ) توسعه داده شد .در سال 2002 جذابیت و شهرت پیدا کرد در نتیجه شرکت زیرساخت خود را تغییر داد و بر توسعه و بهبود استریسک تمرکز کرد .

Switchvox دارای یک panel برای personal communication control panel هست که به آن switchboard می گویند که دارای واسطی هست که شامل ابزارهای CRM Integration , Google map ؛ phone calls ؛ fax ،email و .. می باشد
    کاربرد پنل CRM Integration این است که شما می فهمید که تماس گیرنده چه کسی هست
    کاربرد پنل Google map می توانید موقعیت جغرافیایی تماس گیرنده را بفهمید

Digium علاوه بر تولید سیستم های تلفنی استریسک ، کارت های تلفنی ، add ones ( یعنی fax for asterisk و G.729 )و پشتیبانی فنی استریسک و دوره های آموزشی ومدارک امتحانی استریسک را فراهم می کند .
    دوره های آموزشی استریسک شامل دو دوره می باشد:
    Asterisk fast start
    Asterisk advanced
    مدارک استریسک هم :
    dCCA
    dCAP

مدل های فروش digium :
    پروفایل آقای سیروس :

12. The Following 10 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

asterisk versioning

در شکل زیر تاریخ انتشار نسخه های مختلف استریسک مشخص شده .آن نسخه هایی که خاکستری هستند طول عمرشون تمام شده است و اگر شما یکی از این نسخه ها را نصب کردید لازم هست هرچه سریع تر سیستم استریسک خود را آپگرید کنید

هر نسخه استریسک شامل سه عدد می باشد مثلا x.y.z
    x: concept
    Feature : y
    Minor : z

release های جدید دو نوع هستند که هر دو Feature frozen هستند یعنی شامل
    -bug fixes( باگ های نسخه را رفع می کند )
    -security patches( شامل بسته های امنیتی می باشد )
    -new features require new series ( اگر بخواهند یک ویژگی جدید را به نسحه اضافه کنند باید یک سری جدید را تولید (release ) کنند .
    انواع تولید (release ) :
    Standard :
    Bug fixes for 1 year( یعنی به مدت یک سال bug ها را اصلاح می کند و به عبارتی این باگ ها را تا یک سال پشتیبانی و رفع می کند.
    Security fixes for 2 years ( مشکلات امنیتی را تا دوسال پشتیبانی و رفع می کند .
    مثل نسخه 1.6.2 استریسک
    Long Term Support(LTS) :
    Bug fixes for 4 years: این نسخه به مدت 4 سال باگ ها را رفع و پشتیبانی می کند
    Security fixes for 5 years: این نسخه به مدت 5 سال مشکلات امنیتی را پشتیبانی و رفع می کند .
    مثل نسخه 1.8 استریسک

در سیستم تلفنی بعضی موارد هست که باید در سیستم های تلفنی تان یک نسخه باشد و بعضی موارد هست که فرقی نمی کنند یک نسخه باشند و یا از نسخه های متفاوت باشند در شکل زیر این موارد مشخص شده است.
    پروفایل آقای سیروس :

14. The Following 12 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

سلام در اين آنوزش ها دو سه تا موضوع بود برام مبهم هست اگه از دوستان كسي بلده ممنون ميشم اگه توضيح بده
    اول : يكمي توضيح در مورد خود switchvox كه چيه
    دوم : توضيح در مورد دو ويژكي scalability و compatibility استريسك
    سوم : در توضيح compatibility ويديوها ميگه doesnt support technology base stndard يعني چي ؟
    پروفایل آقای سیروس :

16. The Following 4 Users Say Thank You to Mozhgan.Gholami For This Useful Post:

Senior Member iman.gh آواتار ها
    سلام

Switchvox نسخه تجاری استریسک هستش.
    در مورد سوال دوم هم استریسک اگه خوب کانفیگ بشه و سرور خوبی هم داشته باشه زیر بار کاری خیلی سخت به مشکل بخوره.
    ایمان قربانعلی

18. The Following User Says Thank You to iman.gh For This Useful Post:

نقل قول نوشته اصلی توسط iman.gh نمایش پست ها
    سلام

Switchvox نسخه تجاری استریسک هستش.
    در مورد سوال دوم هم استریسک اگه خوب کانفیگ بشه و سرور خوبی هم داشته باشه زیر بار کاری خیلی سخت به مشکل بخوره.
    ممنون از توضيح ون ميشه لطف كنيد در مورد سوييچ واك بيشتر توضيح بدين يعني نسخه رايگن اش اسم اش چيه و تعداد سيستم هاي تلفني كه ساپورت مي كنند چند تاس؟
    پروفایل آقای سیروس :

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین